Drobečková navigace
Věznice Horní Slavkov
Pietní setkání připomnělo oběti komunistické perzekuce
HORNÍ SLAVKOV 23. května (VS ČR) - V pátek se u památníku na hřbitově v Horním Slavkově uskutečnila pietní akce pořádaná spolkem Nositelé odkazu Jáchymovské peklo. Setkání bylo jedním ze zastavení tradiční vzpomínkové cesty připomínající oběti komunistického režimu a utrpení politických vězňů v uranových lágrech na Jáchymovsku a Slavkovsku.
Vzpomínkový akt byl věnován zejména tragickým událostem noci ze 14. na 15. října 1951, kdy došlo k hromadnému útěku z tábora "Dvanáctka" v Horním Slavkově. Při útěku bylo pět vězňů zastřeleno, další účastníci byli následně souzeni a odsouzeni k přísným trestům. Pěti zavražděným vězňům byl na zdejším hřbitově 30. května 1997 slavnostně odhalen památník. Přítomní uctili jejich památku položením květin.
Pietní akce se zúčastnili zástupci Karlovarského kraje, představitelé měst a obcí, pamětníci a studenti ze Slovenska i široká veřejnost. Nechyběl ani představitel Vězeňské služby České republiky, za Věznici Horní Slavkov se pietního aktu zúčastnil 1. zástupce ředitele plukovník Vlastimil Majer. Ve svých projevech hosté zdůraznili důležitost uchovávání historické paměti a připomínání osudů lidí, kteří se stali oběťmi totalitního režimu.
Setkání v Horním Slavkově bylo součástí širšího programu každoroční vzpomínkové akce, která pokračovala dalším zastavením u Rudé věže smrti v Ostrově.
mav
Fotogalerie
Další aktuality v kategorii
Žádné aktuality nenalezeny.